Uwielbiam koty i uwielbiam czytać książki. Kiedyś gdy miałam tylko Dijusia nie czytałam zbyt wielu książek o kotach. Ale gdy w moim domu pojawiły się kolejno Tosia, Wisia i Lusia oraz gdy zapisałam się na kurs korespondencyjny COAPE Think Cat Wiedza o zachowaniu się kotów - zaczęłam się bardziej interesować kotami, ich zachowaniem i ich problemami wynikającymi z zaburzeń zachowania. Książki poruszające te tematy są naprawdę bardzo ciekawe i pozwalają lepiej zrozumieć dlaczego kot zachowuje się tak, a nie inaczej. Co więcej dają wskazówki jak radzić sobie z problemem.
Moja biblioteczka zawiera sporo książek o kotach. Są w niej nie tylko książki dotyczące kociego behawioryzmu, ale także historii kotów, czy kocich chorób. Oto one.
Claire Bessant, Zaklinacz kotów. Jak rozmawiać z kotem, Wydawnictwo Galaktyka, 2003
Ta książka pomoże zrozumieć zachowanie kota i stworzyć z nim przyjacielską więź. Przez tysiąclecia te czarodziejskie zwierzęta towarzyszą człowiekowi, lecz czy je rozumiemy? Czy wiemy, co lubią, a czego nie lubią? Czy wiemy, jak i dlaczego zachowują się w taki, a nie inny sposób? Co jest przyczyną nieodpowiedniego dla nas zachowania się kotów i jak je zmienić? Zgromadzona w tej książce wiedza jest efektem wieloletnich obserwacji zachowań kotów. Z niej dowiesz się więcej o nieznanych drogach, jakimi chadza Twój kot, oraz zrozumiesz i docenisz elegancki i tajemniczy "koci świat".
Annie Bruce, Kot doskonały, Wydawnictwo Galaktyka, 2003
Książka ta porusza różne tematy związane z życiem z kotem, począwszy od wyboru kota, pojawienie się go w domu, poprzez opiekę nad nim, jego potrzeby, żywienie, choroby, problemy behawioralne, do starości i śmierci.
Ronald Rosen, Francine Hornberger, Czy wiesz wszystko o kotach?, Wydawnictwo Galaktyka, 2007
Ta mądra, a zarazem przyjemna w lekturze książka zawiera pytania i odpowiedzi dotyczące kociego zdrowia, psychiki i kociej codzienności. W wyjątkowej formie wciągających quizów uświadamia nam, że koci świat nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Znajdziecie tu odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących m.in. dostosowania domu dla bezpieczeństwa kota, opieki nad chorym kotem, nadwagi u kotów.
Vicky Halls, Kocie tajemnice, Wydawnictwo Galaktyka, 2007
W swojej książce autorka odpowiada na wiele pytań: czemu koty brudzą w domu, zachowują się agresywnie, samookaleczają oraz pomaga lepiej zrozumieć naszych kocich podopiecznych. Książkka zawiera mnóstwo ciekawych analiz "kocich" przypadków - zarówno z życia zawodowego, jak i osobistego autorki. Praktyczne porady przeplatają się w niej z zabawnymi anegdotami. "Kocie tajemnice" sięgają w głąb więzi łączących ludzi i koty oraz odsłaniają najbardziej ukryte sekrety kociej psychiki.
Vicky Halls, Koci detektyw, Wydawnictwo Galaktyka, 2007
Niezwykle interesująca książka o tym, jak zrozumieć kocie zachowanie. Opisana przez znaną "kocią psycholog" rozmaite przypadki niepożądanych zachowań kotów, ich diagnozy i sposoby leczenia pozwolą każdemu miłośnikowi tych zwierząt lepiej poznać swego przyjaciela. Ta cenna na księgarskim rynku pozycja ma za zadanie pomóc opiekunom kotów szczególnie wówczas, gdy kocie problemy wydają się trudne lub wręcz niemożliwe do rozwiązania.
Pam Johnson-Bennet, Jak kot z kotem, Wydawnictwo Galaktyka, 2010
To doskonała książka nie tylko dla opiekunów więcej niż jednego kota. Autorka świetnie rozumie koty i zna ich psychikę. Profesjonalnie, acz bardzo przystępnie, wprowadza czytelnika w świat widziany kocimi oczami. Dzięki tej pozycji każdy koci opiekun będzie nie tylko lepiej rozumiał zachowanie swego mruczącego przyjaciela, lecz także będzie umiał wejść z nim w dialog. Książka jest pełna bezcennych porad i uwag dotyczących zarówno zachowania czystości, znaczenia terytorium, wprowadzania kolejnego kota pod własny dach, socjalizacji, jak i wielu, wielu innych aspektów życia z kotami we wspólnym domu.
Dorota Sumińska, Szczęśliwy kot, Wydawnictwo Galaktyka, 2006
To doskonała lektura dla wszystkich miłośników kotów. Przeczytasz nie tylko o tym, jak należy, ale i jak nie wolno żywić kota. A może Twój kot nie potrafi jeszcze korzystać z toalety? Zajrzyj do książki, a dowiesz się jak go tego nauczyć. Przekonasz się, że rasa to nie tylko wygląd kota, ale także określony charakter i temperament. Nauczysz się czegoś o pielęgnacji swojego ulubieńca, która nie polega przecież wyłącznie na czesaniu. Uświadomisz sobie, że nuda i samotność mogą być dla kota groźniejsze nawet niż choroba. Zapoznasz się z problemami związanymi z rują, rozmnażaniem i odchowywaniem kociąt. Autorka podpowiada, jak zrozumieć swojego kota i jak być przez niego zrozumianym. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.
Sabine Schroll, Joel Dehasse, Zaburzenia zachowania kotów. Objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2018
W tej książce w prosty, przejrzysty sposób przekazano ogromną wiedzę na temat zachowania kotów, jego oceny i postępowania terapeutycznego w razie stwierdzenia zaburzeń. Autorzy to doświadczeni lekarze weterynarii, zajmujący się przez większość zawodowego życia medycyną behawioralną psów i kotów. Joel Dehasse aktywnie ją współtworzył w czasach, kiedy nie była jeszcze uznana za pełnoprawną gałąź medycyny weterynaryjnej. Sabine Schroll do dziś prowadzi praktykę ogólną, łącząc ją codziennie z medycyną behawioralną, ponieważ te dwie dziedziny są właściwie niemożliwe do rozdzielenia. Szczególnie prawdziwe okazuje się to w przypadku kotów, u których rzadko zaburzenia dotyczą tylko ciała albo tylko psychiki, najczęściej obejmując i jedną i drugą sferę.
Redakcja Debra F. Horwitz, Daniel S. Mills, Medycyna behawioralna psów i kotów, Wydawnictwo Galaktyka, 2016 (książka z płytą CD)
Książka ta jest doskonałą publikacją omawiającą problemy behawioralne zwierząt towarzyszących z perspektywy medycznej, a także etologicznej i psychologicznej. Podstawowym walorem tej książki oprócz wieloaspektowego podejścia do problemów behawioralnych zwierząt są jasne algorytmy diagnozowania podłoża problemów behawioralnych, praktyczne sposoby postępowania ze zwierzętami i ich właścicielami oraz materiały dodatkowe w postaci kwestionariuszy diagnostycznych i ulotek informacyjnych dla właścicieli psów i kotów. Z tej publikacji dowiesz się, jakie są: podstawowe wymogi zdrowia psychicznego i dobrostanu zwierząt towarzyszących, zasady szkolenia psów i kotów, najnowsze i kompletne informacje na temat najczęściej występujących zaburzeń zachowania (stresu, fobii dźwiękowych, brudzenia w domu, lęku separacyjnego, zmian związanych ze starzeniem się zwierząt i wielu, wielu innych) oraz metody ich rozwiązania, programy behawioralne dla schronisk, sposoby leczenia zaburzeń behawioralnych (farmakoterapia, terapia feromonami oraz terapie alternatywne).
Kvetoslava Mahelkova, Koci doktor czyli kot w zdrowiu i chorobie, Wydawnictwo Galaktyka, 2007
Książka prezentuje podstawowe informacje dotyczące rozpoznawania typowych problemów, sposobów zapobiegania chorobom oraz zasad pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, a także wskazówki na temat optymalnego sposobu hodowli i pielęgnacji kotów. Zadaniem tej książki nie jest wyczerpujące omówienie wszystkich zagadnień "kociej medycyny" i nie stanowi ona podręcznika diagnostyki i terapii dla laików. Jej lektura nie zastąpi konsultacji z lekarzem weterynarii.
Jackson Galaxy, Joel Derfner, Kocia magia. O tym czego nauczył mnie o życiu, miłości i wychodzeniu z nałogów najbardziej niepoprawny kot na świecie, Wydawnictwo Burda Książki, 2014
Galaxy, uzależniony od alkoholu i narkotyków muzyk rockowy, zatrudnił się w schronisku, usiłując znaleźć sens swojego istnienia w opiece nad zwierzętami. Pewnego dnia bardzo liczna gromada psów i kotów powiększyła się o jeszcze jedno nieszczęsne stworzenie - kota Benny'ego z roztrzaskaną miednicą. Właścicielka, która zostawiła Benny'ego w schronisku, stwierdziła, że od początku nie można było nawiązać z nim kontaktu. Nic nie mogło być dalsze od prawdy. Kocia magia, inspirująca opowieść o dwóch złamanych istotach, które pomogły sobie nawzajem stanąć na nogi, obfituje we wnikliwe i cenne porady Jacksona Galaxy'ego. Pozwoli Ci ona zrozumieć, czego koty potrzebują, żeby wieść zdrowsze i bardziej szczęśliwe życie, i co na kontakcie z nimi zyskują ludzie.
Jackson Galaxy, Kate Benjamin, Kotyfikacja. Zaprojektuj szczęśliwy i stylowy dom dla swojego kota (i siebie!), Wydawnictwo Burda Książki, 2015
Właściciele kotów wiedzą jak trudno stworzyć przestrzeń życiową, która jest funkcjonalna dla ludzi i kotów, a do tego jeszcze dobrze się prezentuje. W Kotyfikacji Jackson Galaxy, gwiazda serialu Kot z piekła rodem prezentowanego w telewizji Animal Planet i Kate Benjamin, założycielka popularnej strony Hauspanther.com, zajmującej się projektowaniem sprzętów i gadżetów dla kotów, pokazują czytelnikom, ja stworzyć atrakcyjny i przyjazny dom, w którym da się zbudować bliskie relacje z tymi jakże interesującymi zwierzętami. Ta wspaniale opracowana, bogata kolorystycznie książka mieści ponad dwadzieścia zabawnych propozycji, które można wykonać samodzielnie. Wszystkie pomysły graficzne, od legowisk po wybiegi dla kotów, wzbudzą zachwyt zarówno opiekunów, jak i mruczków.
Heike Grotegut, Kot. Gry i zabawy edukacyjne, Wydawnictwo Bellona, 2018
Twój kot się nie bawi? Nie szkodzi! Specjalistka od psychologii kotów, Heike Grotegut zdradzi Wam, jak przekonać pupila do zabawy.
- Jak skutecznie zająć domowego kota
- Porady ekspertów dotyczące kociego sposobu zachowania
- Koniec z nudą: zapobieganie problemom z zachowaniem przez zabawę
- DIY - zrób to sam: płyty dotykowe, wędki do zabawy...Własnoręcznie wykonane zabawki - tanie i proste!
Redakcja Lydia Darbyshire, Koty i kocięta. Przewodnik po rasach, Wydawnictwo Muza SA, 2014
Nowoczesny poradnik zawierający wyczerpujące opisy 180 najpopularniejszych na świecie ras kotów: pochodzenie, wygląd, charakter. Każda rasa prezentowana jest na pięnych kolorowych zdjęciach.
Madeline Swan, Historia kotów, Wydawnictwo Znak Horyzont, 2015
Ikona popkultury, najpopularniejszy bohater internetu, obiekt zbiorowej histerii - KOT. Teraz możesz poznać jego historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza i nowożytności, aż po powrót w chwale na współczesne salony. Historia kotów to dzieje ich trudnego związku z ludźmi, książka pełna ciekawostek i zaskakujących epizodów.
Britt Collins, Mój przyjaciel kot, Wydawnictwo Kobiece, 2018
To oparta na autentycznych wydarzeniach książka przedstawiająca wyjątkową przyjaźń kota i człowieka, która zmieni ich życie na zawsze.
James Bowen, Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy oraz Świat według Boba. Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014
Prawdziwa historia niezwykłego kocura i zagubionego człowieka, który odzyskał dzięki niemu nadzieję na szczęście oraz kontynuacja dalszych losów rudego kota i jego człowieka.
Arabella Carter Johnson, Niezwykły talent Iris Grace. Opowieść o małej dziewczynce i jej wyjątkowej kotce, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016
Autorką książki jest mama Iris Grace. To przepiękna historia autystycznej dziewczynki, która ma niesamowity talent malarski oraz cudownej kotki o imieniu Thula, która dla małej Iris jest terapeutką, przyjaciółką, a także asystentką podczas malowania obrazów.
Jeśli czytaliście którąś z wymienionych książek lub może znacie jakieś inne książki poświęcone kociej tematyce dajcie znać w komentarzu. Książka to zawsze doskonały prezent. Pozdrawiam serdecznie. 😊