Nadeszła długo oczekiwana chwila. W naszym domu pojawił się nowy domownik, członek naszej rodziny - kot, który będzie z nami około kilkunastu lat. Dla wielu z nas jest to pierwszy kot. Nasz dom stanie się odtąd jego terytorium. Powinniśmy sprawić, żeby czuł się na nim bezpiecznie i komfortowo. Poniżej wymieniam między innymi rzeczy materialne, które są tzw. zasobami. Zasobów powinna być wystarczająca ilość, ponieważ jeśli jest ich za mało, koty (jeśli mamy więcej niż jednego) rywalizują o nie, a to może powodować u nich duży stres, gdyż koty z natury nie są przystosowane do rywalizacji.
Lista rzeczy, które są dla kota niezbędne do życia w domu:
Lista rzeczy, które są dla kota niezbędne do życia w domu:
- Przestrzeń - kot musi mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń, nie może być zamykany w jednym pokoju. Koty poruszają się nie tylko po podłodze, ale też lubią się wspinać i wskakiwać na miejsca położone wyżej niż poziom podłogi np. parapety, stoły, biurka, komody, szafki, szafy itp.; należy więc umożliwić dostęp do nich.
- Pokarm i woda - kot to zwierzę mięsożerne, w naturze zjadające kilka małych posiłków w ciągu dnia i tak najlepiej jest karmić kota. Pożywienie dla niego powinno być dobre jakościowo, zawierać niezbędne składniki potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu i powinno być dostosowane do jego wieku oraz podawane na talerzykach, miseczkach ceramicznych lub szklanych (na miseczkach metalowych i plastikowych szybko pojawiają się rysy, w których gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie). Nie wolno podawać jedzenia prosto z lodówki. Powinno być podawane w temperaturze pokojowej. Woda powinna być przefiltrowana, codziennie świeża, nalana do kilku miseczek (także najlepiej ceramicznych lub szklanych), rozstawionych w różnych miejscach domu (koty w naturze nie piją wody tam gdzie jedzą). Dzięki temu kot pije więcej .
- Kuweta - optymalna ilość kuwet to liczba kotów + 1, więc jeśli mamy jednego kota, to powinny być dwie kuwety; jeśli dwa koty, to trzy kuwety itd. Większość kotów woli kuwety otwarte, ale są też takie, które lubią zamknięte. Najlepiej, żeby kuweta była duża - kot ma wtedy większą swobodę ruchów. Kuwety powinny stać w spokojnym, łatwo dostępnym miejscu (niekoniecznie musi być to łazienka). Jeśli mieszkamy w domu piętrowym, to kuwety powinny stać na każdym piętrze. Trzeba je codziennie sprzątać, przynajmniej 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Cały żwirek (najlepiej drobnoziarnisty) wymieniać raz na miesiąc.
- Miejsca do wypoczynku i snu - sen zabiera kotom dużą część czasu w ciągu doby, dlatego należy zadbać o to, żeby mogły one potrzebę wypoczynku i snu zrealizować w bezpiecznym, spokojnym miejscu. Koty odpoczywają i śpią w bardzo różnych miejscach. A tymi miejscami mogą być: podłoga, koszyki, domki i hamaki dla kotów, krzesła, fotele, kanapy, łóżka. Na miejscach położonych wyżej, takich jak: parapety, półki, komody, szafy, szafki itp. warto położyć kocyki np. polarowe.
- Kryjówki - kot chowa się kiedy się czegoś boi, dla zabawy albo gdy chce odpocząć lub spać. W domu powinien mieć możliwość schowania się kiedy tylko zechce. Koty mogą chować się pod łóżkiem, za kanapą lub fotelem, w kartonie, w szafie i innych miejscach.
- Drapaki - drapanie jest naturalną czynnością kota. Umożliwia ono rozciągnięcie mięśni, pozostawienie zapachu oraz dbanie o dobry stan kocich pazurów. Nie można kota oduczyć drapania. Koty drapią powierzchnie poziome, pionowe i ukośne. Powinniśmy kupić kotu kilka drapaków i postawić je w miejscach, które są dla niego odpowiednie, a niekoniecznie dla nas np. obok komody, przy parapecie, oknie balkonowym lub tarasowym.
- Kontakt z człowiekiem - wiele kotów lubi i potrzebuje kontaktu z opiekunem. Niektóre same się go domagają, a inne trzeba zachęcać, a czasem nauczyć. W kontakcie z kotem trzeba być rozluźnionym, delikatnym oraz przemawiać do niego spokojnym tonem głosu. Z kotem należy się bawić używając do tego zabawek. Każdy kot ma inne upodobania co do zabawek i trzeba zaobserwować jakie zabawki nasz kot lubi, a jakimi się nie bawi. Kotom zabawki szybko się nudzą, więc warto mieć ich duży wybór i wymieniać je tzn. jedne chować, a inne dawać kotu.
- Aktywność ruchowa i odkrywanie świata - koty z natury są bardzo ciekawskie i uwielbiają eksplorować nowe miejsca. Warto sprawdzić czy wyjście z kotem na spacer na smyczy lub w szelkach będzie dobrym sposobem na urozmaicenie jego trybu życia. Można wypuszczać kota na balkon, ale jeśli jego ciekawość świata jest większa niż strach, to trzeba bardzo uważać, a najlepiej zabezpieczyć balkon siatką. Kotu niewychodzącemu warto przynosić różne kartony, torby papierowe.
- Pobudzanie zmysłów - kotom, które wyłącznie przebywają w domu również można dostarczać wielu bodźców zmysłowych poprzez np. zasianie trawy, zabawki z kocimiętką, chowanie suchej karmy w różnych miejscach w domu; udostępnianie parapetów oraz balkonu (zabezpieczonego), dzięki czemu mogą one obserwować to, co dzieje się na zewnątrz.
- Opieka weterynaryjna - jeśli kot został przez nas znaleziony powinien być odrobaczony, odpchlony, zaszczepiony (pierwszy raz po ukończeniu 2 miesięcy, drugi raz po dwóch miesiącach, następnym razem po roku, kolejne co rok). Kiedy dojrzeje płciowo powinien mieć zrobiony zabieg kastracji - kocurek (około dziewiątego miesiąca życia; znaczy teren moczem, tzn. strzyka moczem na powierzchnie pionowe) lub sterylizacji - kotka (około siódmego miesiąca życia; najlepiej przed pierwszą rujką). W razie problemów zdrowotnych kot powinien być poddany odpowiednim zabiegom, badaniom oraz mieć podawane leki.
Wisia na komodzie |